Пять стадій стресу

«Це з нами відбулося 24 лютого о 5 ранку, коли нас почали бомбити». Розглянемо стадії стресу та реакція організму на них.

Перша стадія: заперечення, яка триває зазвичай до доби. Людина не розуміє, як такі важкі події могли статися, що взагалі відбувається

«Я не можу в це повірити», «Такого не буває», «Не зі мною!», «Тільки не знову!»

Часто це початкова стадія, у вигляді тимчасового захисту, що проявляється заціпенінням і шоком, зниженням мислення і дій. Перші години, дні і навіть тижні людина просто відмовляєтеся приймати те, що трапилося.  Стадія заперечення зазвичай супроводжується, прогалинами в пам’яті (людина не може згадати події попереднього дня і не пам’ятаєте, коли останнього разу їла…), дезорганізацією (людина раз у раз забуває чи губить ключі або телефон),неадекватною реакцією на будь-які події (людина поводить себе не так, як звичайно, і відчуває себе ніби кимось іншим).

На цій стадії людині важливо не тікати від проблеми, важливо говорити проте, що хвилює. Також важливо дати сабі час для переживання даної стадії, адже в цей період людина може зібрати досить багато інформації про проблему, що допоможе їй в наступній стадії.

 

Друга стадія: гнів адреналіновий період. Він наступає десь через 1 добу після стадії шоку і продовжується приблизно тиждень.

«Чому я? Це несправедливо!», «Ні! Я не можу це прийняти!» 

  Під час цієї стадії людина знаходиться в дратівливому, розладнаному і запальному стані. На цьому етапі потрібно постаратися перестати весь час прокручувати події минулого у своїй пам’яті. Якщо з голови ніяк не йдуть самі неприємні моменти, обговоріть їх з рідними чи друзями, які разом з вами пройшли через те ж саме, розкажіть, які саме почуття і емоції ви переживали. Так ви даєте вихід своїм страхам і почуттю провини, отримуєте підтримку близьких і розумієте, що ви дійсно зробили все, що було на той момент часу у ваших силах.

 

Третя стадія: торг-адреналін вичерпується, і нас накриває спустошення.

«Тільки дай мені дожити до того, як …»; «Я все зроблю, почекай поки! Ще кілька років.»  

Більшість угод, як правило, укладається з Богом, іншими людьми, особливо з близькими: «Якщо я пообіцяю це робити, ти не допустиш цих змін в моєму житті». Люди в цей період час звертаються до знахарів, екстрасенсів і т.д.

Торг часто пов’язаний з почуттям провини. Людині можна допомогти, заохочуючи її промовляти ці почуття або вона може написати листа і всі переживання «вилити» на папір.У робочих ситуаціях деякі починають старанніше працювати і часто залишаються понаднормово, намагаючись уникнути скорочення.

 

Четвертий етап: депресія

«Я такий нещасний, хіба мене може щось турбувати?»; «До чого спроби?»

Коли приходить усвідомлення того, що торг не приносить результатів, цей розклад справ викликає у людей стан пригніченості, смутку, страху, жалю та ін., в загальному – депресія: опускаються руки від безвиході і енергія життя залишає тіло, людина втрачає сенс свого життя.  Часто здається, що це найнижча точка в житті, з якої немає ніякого виходу. Тому зовні людина може демонструвати байдуже ставлення, замкнутість, відштовхування інших і відсутність хвилювання до чого-небудь в житті. В таких ситуаціях людині краще розповісти оточуючим про те, що саме сталося. Адже в цей період людина прагне співчуття та розуміння з боку оточуючих. 

 

П’ята стадія: прийняття

«Все буде добре.»; «Я не можу перемогти це, але я можу добре підготуватися до цього.»

Незалежно від того, наскільки глибокими є страждання людини, повільно, але неухильно, вона повертаєтеся до звичного життя. На стадії прийняття людина не просто вчиться жити в нових умовах , а й мотивує їнших, допомагає тим, хто опинився в важкій ситуації, надихає власним прикладом.

Посилання:

https://life-after-ato.com.ua/post/871